Make your own free website on Tripod.com

YAYLA ŞENLİKLERİ

      


  
KORGAN YAYLASI
   Korgan Yaylası (obası) Korgan ile Niksar ilçelerini birbirine bağlayan yol üzerinde kurulmuştur.Niksar'ın yaylalarına da çok yakındır.Bu yaylada genellikle ilçe merkezinde oturanlar yerleşim kurmuşlardır.


   Diğer yaylalara oranla daha moderndir.Yayla mevsimi başladığı andan itibaren sona erinceye kadar obada her Çarşamba pazar kurulmaktadır. Aynı zamanda çok güzel bir mesire yeri olan bu yaylada kurulan pazar oldukça hareketli geçmektedir. Niksar ve Korgan ilçelerinin tam ortasında yeraldığından yaz mevsimlerinde her iki ilçenin karşılıklı ticaret merkezi durumuna gelmiştir.


   Soğuk suları ve çok lezzetli olduğu söylenen eti ile çevre il ve ilçelerden bir hayli yerli turisti bünyesine toplamaktadır.
Korgan ve Niksar ilçelerinden her türlü motorlu kara taşıtı ile yaylaya ulaşmak mümkündür.


   Obada Korgan Belediyesi tarafından,ilki 1994 yılında yapılan ve geleneksel hale getirilen oba şenlikleri düzenlenmektedir.Bu şenlikler çerçevesinde;bisiklet yarışları,koşu,futbol turnuvası,genel kültür yarışmaları,folklör gösterileri,havai fişek gösterileri,yöresel ve ulusal sanatçıların  katılımıyla gerçekleştirilen müzik şölenleri,at yarışları,yağlı pehlivan güreşleri gibi pek çok etkinlik yer almaktadır.